Dinamiskā podometrija

Visprecīzākā metode, kas parāda slodzes sadalījumu pēdā gaitas laikā un nodrošina pilnvērtīgu informāciju par pēdas stāvokli.

Kas ir dinamiskā podometrija?

Podometrija ir pēdu noslodzes diagnostika ar datoru. Pēdu diagnostika (dinamiskā podometrija) nozīmē to, ka šīs izmeklējums notiek gaitā, tātad kustībā. Šī metode atšķirībā no statiskās podometrijas, precīzi parāda slodzes sadalījumu pēdā gaitas laikā un nodrošina pilnvērtīgu informāciju kā par pēdas stāvokli, tā arī par funkciju.

Dinamiskajā podometrijā iespējams noteikt tādu parametru kā gaitas līnija, kas parāda normālu svara sadalījumu pēdā gaitas balsta fāzes laikā. Normā tā sākas no papēža aizmugures, iet caur pēdas vidusdaļas kontakta centru un beidzas starp pirmo un otro kājas pirkstu. Novirzes no šīs normālās gaitas līnijas liecina par gaitas laikā nepareizi noslogotām pēdas daļām, kam jāiztur pārlieku liela svara slodze, kādai tās nav paredzētas. Novirzes parasti izraisa kādas pēdas daļas nepareizs novietojums, līdz ar to rodas kļūdas kustību biomehānikā gaitas, skrējiena un citu aktivitāšu laikā. Piemēram, ja ir samazināts šķērsvelves augstums, tad 2. un 3. metatarsālais kauls gaitas cikla balsta fāzē tiek pārmērīgi noslogots, kas ar laiku rada sāpes un pat iekaisumu. Ar laiku sāpes kļūst tik neciešamas, ka cilvēks sāk normālās kustības aizstāt un veido kompensējošas kustības, šajā gadījumā vairāk noslogo pēdas ārmalu un svaru pārnes uz mazā pirkstiņa pusi. Šī nesabalansētā gaita izmaina biomehāniku pēdā un visā kājā- var rasties diskomforts ceļa locītavas ārējā malā un gūžā. Tas ir būtisks aspekts, kas noteikti jāņem vērā, ja vēlas kvalitatīvi un efektīvi ārstēt pēdas problēmas. Savukārt statiskā jeb miera stāvokļa podometrija neparāda precīzas zonas, kurās parādās disfunkcija, kā arī kopskatā neparāda pēdas pārvēlienu.

Podometrija bērniem

Cilvēku pēda turpina veidoties līdz 10-11 gadu vecumam. Tāpēc, ja redzama plakana pēda, bet bērnam nav nekādu sūdzību līdz šim vecumam, plakanās pēdas ārstēšana nav jāveic, bet jāturpina pēdas regulāri novērtēt. Ja bērnam parādās sāpes pēdās vai citas sūdzības, t.sk. arī slodzes laikā, tad gan obligāti jāveic diagnostika un jāmeklē problēmu risinājums. Noteikti pēdas jāizmeklē, ja bērniņam ir bijušas vai ir esošas iedzimtas deformācijas kājās, attīstības traucējumi. Bērni aug strauji, slodzes ir paaugstinātas, nesagatavotam ķermenim tas var radīt paliekošas problēmas. Svarīgi atcerēties, ka bērni ne vienmēr pasaka, ka viņiem sāp, tāpēc vecākiem jāvēro, kā viņu atvase staigā un skrien. Ja parādās kāda problēma, tā jārisina nekavējoties, lai bērns vēlāk neciestu vairāk un netiktu pakļauts daudz agresīvākām ārstēšanas metodēm. Ja vecākiem rodas aizdomas, ka ar bērna kājiņām kaut kas nav kārtībā, labāk veikt profilaktisku apskati pie bērnu ķirurga vai ortopēda, nevis gaidīt, kad parādās nopietnas sūdzības.

Cilvēku grupas, kam ir ļoti svarīgi pārbaudīt savas pēdas

1) Tie noteikti ir cilvēki ar jušanas traucējumiem pēdās, piemēram, cukura diabēta slimnieki.

2) Ļoti svarīgi podometriju veikt sportistiem - viņu pēdas ir pakļautas ļoti lielām slodzēm. Biežākais pēdu problēmu cēlonis sportistiem ir pārslodze. Iespējamas ļoti dažādas problēmas, kas atkarīgas no ar doto sporta veidu saistītajām biomehāniskajām kustībām - vai sportojot ir daudz jālec uz augšu, bieži strauji jāmaina kustības virziens utt. Tāpat svarīgi arī uz kāda seguma laukumiem sportošana notiek - vai laukums ir telpās vai ārā, kur ir lielāka slīdamība, vai tas ir dabiskais vai mākslīgais segums. Atbilstošas ortopēdiskās zolītes izvēlētajam sporta veidam pareizi sadalīs slodzi pēdās un ļaus sasniegt arī labākus sportiskos rezultātus. Ortopēdiskā zolīte nodrošinās optimālu kontaktu starp pēdu un sporta apavu, uzlabos skriešanas komfortu un samazinās diskomfortu un pārslodzi pēdās. Līdz ar to kopumā uzlabosies sportiskais sniegums un cilvēks gūs vairāk prieka no kustībām. Un šeit nav runa tikai par profesionālu sportistu, bet arī par amatieri, kura muskuļi un locītavas ir pakļautas lielākam traumatismam sakarā ar nepilnīgo organisma sagatavotību slodzei.

3) Bērniem 10-12 gadu vecumā, lai pareizi novērtētu to, kā attīstās viņu pēda un sāktu jau savlaicīgi risināt iespējamās problēmas.

4) Cilvēkiem, kas lielāko darba dienas daļu pavada stāvot vai ejot.

5) Cilvēkiem ar ortopēdiska rakstura saslimšanām pēdās, kājās un mugurā (piemēram, osteoartrīts, traumu sekas utt.).

Dinamiskā podometrija ar vācu firmas NOVEL iekārtu precīzi parāda slodzes sadalījumu pēdā gaitas laikā (tātad kustībā!) un nodrošina pilnvērtīgu informāciju par pēdas stāvokli un funkciju. Iegūtais attēls precīzi uzrāda spiedienu pēdās, kā arī gaitas līniju, kas atspoguļo spiediena centru katrā pēdas pārvēliena momentā. Iekārta atspoguļo reālo spiedienu pēdās kustībā – kadru pēc kadra, tādējādi iespējams izsekot secībai, kā tiek noslogota pēda.

emedNewplatformaxelfeet022004_resize