25

NOV 2014

Papēža piesis

Papēža piesis - sāpes papēža plantārās daļas rajonā ir viena no biežākajām pārslodzes izpausmēm pēdā. Šī problēma biežāk skar sportistus, cilvēkus pusmūžā, kas nolēmuši uzsākt fiziskās aktivitātes, bet dara to strauji, bez attiecīgas sagatavošanās, kā arī personas ar palielinātu ķermeņa masu.

Tāpat kā citos ar pārslodzi saistītos ievainojumos, kā papildus iespējamais negatīvais apstāklis jāmin neatbilstošu apavu izvēle vai pārāk novalkātu apavu lietošana, nepareiza pēdas kustība un slogošana staigājot, un tauku polstera samazināšanās papēdī, kas raksturīg, palielinoties vecumam.

Viens no papēža sāpju iemesliem ir plantārais fascīts – plantārās fascijas iekaisums, kura iemesls, savukārt, var būt plakanā pēda vai citas novirzes pēdas muskuļu precīzā un saskaņotā darbībā.

Ārstēšanas sākotnējais mērķis ir mazināt plantārās fascijas iekaisumu un tālāk koriģēt pareizu pēdas atbalstu (individuālas ortopēdiskās zolītes). Tikai mēģinot ārstēt primārās sūdzības – sāpes, bet nenovēršot problēmas cēloņus, pacients būs pakļauts atkārtotai pārslodzes traumai.

Varētu sākt ar fizikālās terapijas procedūrām (ultraskaņa, jonoforēze u.c.), lai mazinātu iekaisumu. Lielu sāpju gadījumā var izmantot kādu no pretiekaisuma, pretsāpju iekšķīgi lietojamiem medikamentiem vai pretiekaisuma medikamentu injekcijas papēdī. Visbiežāk to veic ārsts traumatologs – ortopēds. Jāatceras, ka injekcijas papēdī, lai mazinātu akūtu plantārā fasciīta iekaisumu, ir īslaicīgs pasākums, un tās jākombinē ar atbilstošu ortopēdisko zolīšu lietošanu, kas uzlabos pēdas biomehāniku.

Tehniskās ortopēdijas centrā AT Latvia individuālas ortopēdiskās zolītes izgatavo pēc dinamiskās podometrijas izmeklējuma. Pēc izmeklējuma datiem nosaka kā kustas pēdas, ar kādu spēku un spiedienu tās tiek slogotas, kāda ir smaguma centra kustība pēdās pārvēliena laikā. Šis izmeklējums tiek veikt gaitā jeb pacientam staigājot. Ārsts konsultēs pacientu arī par nepieciešamo apavu izvēli.

Jāatceras, ka sāpju perioda laikā, miera režīms pacientam ir būtisks - jāatsakās no sportošanas aktivitātēm!

Mazinoties sāpju līmenim, iesakam sākt regulāras ārstnieciskās vingrošanas nodarbības fizioterapeita vadībā, lai apgūtu stiepšanās vingrojumus un uzlabotu muskulatūras spēku. Pēdu masāža uzlabos kustību apjomu mazajās locītavās un padarīs audus elastīgākus.

Statistika liecina, ka 95% pacientu, kas cieši no plantārā fascīta tiek izārstēti konservatīvi un ķirurģiska iejaukšanās nav nepieciešama.